Polecamy

Kto dzwonił do ciebie z RPA z numeru identyfikacyjnego osoby nie...

Dobre meble do pokoju dziecka

Lifestyle

Fotele biurowe – jak wybrać idealny model?

Dla wielu osób codzienna praca wiąże się z koniecznością spędzania wielu godzin przy biurku. Siedzenie w jednej pozycji i pochylanie się nad klawiaturą niestety nie jest przyjazne dla naszego kręgosłupa. Bardzo ważne jest zorganizowanie komfortowego i ergonomicznego miejsca pracy. Jednym z podstawowych elementów jest fotel. Podpowiadamy, jak wybrać idealny model, aby uniknąć bólu kręgosłupa i chorób związanych z siedzącą pracą.Ergonomiczny fotel biurowy, czyli jaki?

Obecnie dużo mówi się, że dobry fotel biurowy powinien być ergonomiczny. Co to oznacza jednak w praktyce? Otóż, bardzo ważne jest dopasowanie siedziska do charakteru i stylu pracy. Nieco innego fotela będzie potrzebować księgowa, która spędza najwięcej czasu pracując z rozliczeniami, a innego telemarketer wykonujący dziennie wiele połączeń telefonicznych czy manager, który za biurkiem spędza nieco mniej czasu, ponieważ codziennie ma zaplanowane spotkania poza firmą.Można jednak wyróżnić podstawowe parametry, które zawsze warto wziąć pod uwagę w czasie wybierania fotelu do biura. Są to:

1. Wysokość

Nogi podczas pracy zawsze powinny pozostawać zgięte pod kątem 90 stopni. To oznacza, że fotel musi być dopasowany do wzrostu użytkownika, aby ciężar mógł rozłożyć się równolegle wzdłuż kręgosłupa. Dzięki temu unikniemy bólu w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Większość nowoczesnych foteli biurowych posiada możliwość regulacji wysokości, co znacznie ułatwia dobór najlepszego siedziska dla siebie.

2. Oparcie

Oparcie w dobrym fotelu biurowym powinno być wyprofilowane, aby odpowiednio dopasować się do anatomicznego kształtu kręgosłupa i zapewnić maksymalną wygodę. Wysoki komfort gwarantuje ruchome podparcie w odcinku lędźwiowym, który u osób pracujących w pozycji siedzącej najbardziej jest narażony na zwyrodnienia. Ważne, aby siedzisko nie było zbyt głębokie – takie rozwiązanie sprawdza się w meblach wypoczynkowych, ale podczas pracy przy komputerze wymusza zbyt duże pochylanie się do przodu i obciąża tym samym kręgosłup. Przydatną funkcją jest możliwość odchylania oparcia. Taką funkcję warto wykorzystać podczas krótkich przerw w pracy, gdy chcemy nieco się zrelaksować.

3.  Podłokietniki

Idealny fotel do komputera powinien posiadać szersze podłokietniki z możliwością regulacji. To zapewnia podparcie dla rąk nie tylko w czasie przerw, ale także pracy przy komputerze, przy pisaniu i przeglądaniu dokumentów, czytaniu czy prowadzeniu rozmów telefonicznych. Wiele tańszych foteli biurowych posiada wąskie podłokietniki ze stałą pozycją, które niestety nie są ergonomiczne.

4. Siedzisko

Podczas doboru fotela biurowego nie warto zapominać o siedzisku. Ważne, aby nie było ono za twarde. Jednocześnie nie może być jednak zbyt głębokie ani zbyt płytkie. Należy dopasować je do naszych konkretnych potrzeb.

5. Wentylacja

Fotele ze skóry naturalnej oraz tapicerowane tkaninami nie potrzebują wentylacji. Zasada ta nie dotyczy jednak tańszej skóry syntetycznej. Niewielkie otwory wentylacyjne zwiększą wtedy komfort naszej pracy.

6. Zagłówek

Profilowany zagłówek to idealne rozwiązanie dla osób, które w pracy dużo rozmawiają przez telefon (np. w call centre czy recepcji).Kółka czy płozy?

Większość foteli biurowych to meble na kółkach, które pozwalają wygodnie przemieszczać się przy długim biurku. Najlepsze będą kółka gumowe, które nie rysują paneli, nie ślizgają się po płytkach czy dywanie. Dostępne są także fotele na płozach. Łączą one wygodę mebli na kółkach (których nie trzeba przenosić) ze stabilnością klasycznego krzesła biurowego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Hyundai Tucson: Nowoczesny samochód dla...

Hyundai Tucson to popularny samochód, który zdobył serca kierowców na całym świecie, w tym w...

Olejki do ciała - jak wybrać najlepszy?

Olejki do ciała stanowią nieodłączny element współczesnej pielęgnacji skóry. W dzisiejszym...

Golarki do brody – Przewodnik zakupowy

Golenie brody to sztuka, a kluczowym narzędziem w tej sztuce są profesjonalne golarki. W...