Polecamy

Szafa dla dziecka - jak wybrać?

Które miejsca na ciele warto perfumować

Biznes i finanse

Programy operacyjne 2014-2010

Program operacyjny to jeden z najważniejszych dokumentów w przypadku pobierania środków unijnych, który ma na celu realizację Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia.

Elementy  programu operacyjnego

Program operacyjny zawiera następujące główne elementy:

  • Analiza sytuacji społeczno-gospodarczej sektora bądź województwa, którego dany program dotyczy, która zawiera ocenę wyników programu sporządzoną przed rozpoczęciem jego realizacji;
  • Cel główny i cele szczegółowe;
  • Priorytety;
  • Kierunki wydawania środków publicznych;
  • Sposób monitorowania i oceny stopnia osiągania celu głównego i celów szczegółowych;
  • Plan finansowy, który zawiera źródła finansowania realizacji programu, kwotę środków przeznaczonych na finansowanie realizacji programu i jej podział między poszczególne priorytety, a także informację o wysokości współfinansowania na poziomie programów i priorytetów;
  • System realizacji programu.

Szukasz firmy która zgłosi i poprowadzi Twoje zgłoszenie w programie operacyjnym ? Sparwdź A1Europe i zaufaj profesjonalistom >>

Jakie programy operacyjne zrealizowano w Polsce w latach 2014-2020?

Nasz kraj otrzymał w ramach budżetu unijnego 2014-2020 82,5 mld euro na wsparcie krajowej gospodarki. To wysoka kwota, która czyni Polskę największym beneficjentem Funduszy Europejskich. Środki unijne w ramach perspektywy 2014-2012 zostaną rozdystrybuowane poprzez 6 programów operacyjnych kontrolowanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz 16 programów regionalnych, które będą kierowane przez Urzędy Marszałkowskie.

Regionalne Programy Operacyjne – łączna alokacja na 16 województw: ok. 132 mld zł

Celem nadrzędnym programów jest zwiększenie regionalnej konkurencyjności, poprawa jakości życia mieszkańców oraz zmniejszanie wszelkich barier rozwojowych. Będą w nich wspierane aspekty przyczyniające się do rozwoju ludzkiego kapitału oraz wsparcie regionalnych inteligentnych specjalizacji poprzez wsparcie transportu, infrastruktury ochrony środowiska, technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz energetyki.

Program Operacyjny Polska Wschodnia – alokacja ok. 8,4 mld zł

Ma on doprowadzić do tego, aby regiony znajdujące się na terenie Polski Wschodniej, stały się bardziej konkurencyjne względem pozostałych. Działania będą oparte głównie na zwiększeniu innowacyjności firm działających we wschodnich regionach naszego kraju, jak również podążanie za zwiększeniem wykorzystania miejskiego transportu.

Program Operacyjny

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – alokacja ok. 36 mld zł

Działania programu mają polegać na przekształcenie pomysłu w innowacyjne rozwiązania w postaci produktów, usług oraz technologii. W programie znajduje się także pula środków przeznaczonych dla przedsiębiorców chcących rozwijać swoją działalność za granicą oraz środki na naukę w Polsce.

Program Operacyjny Infrastruktura I Środowisko 2014-2020 – alokacja ok. 115 mld zł

Celem programu jest dbanie o zrównoważony rozwój kraju. W tym programie operacyjnym, silny nacisk kładziony będzie na redukcję emisji, ochronę środowiska oraz wsparcie gospodarki efektywnie wykorzystującej dostępne zasoby. 

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 – alokacja ok. 9 mld zł

Program, którego zadaniem jest zapewnienie możliwości pozyskania dotacji w obszarze cyfryzacji i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jego głównym celem jest przyczynienie się do społeczno-gospodarczego rozwoju kraju.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – alokacja ok. 19 mld zł

Program, którego celem jest zapewnienie społecznego włączenia, przyczynienie się do rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego, a także zadbanie o kwestie związane ze zdrowiem, adaptacyjnością oraz dobrym rządzeniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Dzierżawa drukarek w Krakowie — gdzie warto?

Dzierżawa drukarek to coraz popularniejsza opcja dla firm. To rozwiązanie może przynieść...

Biuro Rachunkowe Warszawa

::MainImage:: Przygotowywanie deklaracji VAT, CIT i PIT, opracowywanie sprawozdań finansowych czy...

Zrozumienie pracy doradcy finansowego

Największym wyzwaniem pracy doradcy finansowego jest zarządzanie perspektywami i...